Doporučujeme ubytování

Hotel My Hotel
Cena od: 975 Kč os./noc
Hotel Garni 1.PLAVEBNÍ
Cena od: 845 Kč os./noc
Penzion Zámeček La Veneria
Cena od: 613 Kč os./noc
Hotel Apollon
Cena od: 700 Kč os./noc
Přidat hotel 

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.


Břeclav


Břeclav, hraničící s Lednicko-valtickým areálem na východě, je vstupní branou do oblasti. Leží na řece Dyji, na projížďky parkem odsud vyjíždí lodě břeclavské Lodní dopravy. Město protíná zelená turistická trasa, vedoucí na jih k Pohansku a do Poštorné a na sever do Lednice. Žlutá turistická trasa se z centra ubírá k Svatému Hubertovi, Třem Gráciím a Hraničnímu zámečku.

Když člověk vjede do Břeclavi a všimne si moderního kostela na náměstí, lemovaném asfaltovou silnicí, přejde ho chuť uvažovat nad historií města. Je to škoda. Ačkoli svatostánek připomíná spíš výstavní věž nějakého nákupního centra, dějiny Břeclavi (a to nejen ty náboženské) sahají daleko do minulosti. První Slované, uctívající své Peruny a Svantovíty, přišli už v 6. století. O tři sta let později vytvořili nejrozsáhlejší raně středověké opevnění u nás – později nazvané Pohansko.

Vedle sebe tu žili katolíci a evangelíci, příslušníci církve Adventistů sedmého dne i Židé. Zbyli po nich kostely, kaple, synagoga a historické hřbitovy. V Břeclavi jsou snad nejslavnější boží muka u nás. Byly postaveny v první polovině 18. století – prý na památku dětí, které byly v tom místě zasaženy bleskem. Jejich malování, jako vystřižené ze slováckého kroje, bylo rekonstruováno podle předlohy z 50. let.

Obyvatelé Břeclavi si potrpí na svou příslušnost ke Slovácku. Pořádají se tu krojované hody, besedy u cimbálu a svatováclavské slavnosti. K veselkám hraje tradiční „orchestr“ a zpívá sbor. Jí se klobásy a jitrnice a pije kvalitní víno.Vinařství má tradici stejně tak v Mikulově a Valticích jako tady.

Po všem tom vychvalování břeclavských dějin a historických staveb bychom se měli dostat k realitě. Dnes město turisti vnímají především jako bránu do lednicko-valtického areálu. Magickou atmosféru si zachoval jen zdejší zámek, chátrající pod tíhou let. Však se dočkal úctyhodného věku: původní dřevěný hrad tu stál už v 11. století.

Zlom nastal roku 1839 s příjezdem prvního parního vlaku. Počet obyvatel rostl, založili cukrovar, cihelnu, chemičku, pivovar, pilu, konzervárny, palírnu. Z kdysi klidné osady na břehu Dyje se stalo pulzující město, které překvapuje svojí rozmanitostí.
Víte že…

Víte, že Doksy jsou oblíbeným cílem turistů už od 19. století? Popularitě se těší díky blízkému Máchovu jezeru s udržovanými plážemi, aquaparky a sportovními hřišti. Milovníci historie ocení siluetu Bezdězu na obzoru.
Online Travel Solutions ©
foto: Jan Halady, text: Michaela Košťálová