Doporučujeme ubytování

Hotel My Hotel
Cena od: 975 Kč os./noc
Hotel Garni 1.PLAVEBNÍ
Cena od: 845 Kč os./noc
Penzion Zámeček La Veneria
Cena od: 613 Kč os./noc
Hotel Apollon
Cena od: 700 Kč os./noc
Přidat hotel 

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.


CHKO Pálava


Pavlovské vrchy byly v roce 1976 vyhlášeny chráněnou krajinnou oblastí a o deset let později biosférickou rezervací UNESCO. Nacházejí se jižně od vodního díla Nové Mlýny. Nejvýznamnějším výchozím bodem pro turistiku je Mikulov, dále Pavlov. Obce jsou spojeny červenou turistickou trasou. Západní část rezervace křižuje několik dalších turisticky značených cest.

Je skoro zázrak, že se tu těch třiaosmdesát čtverečních metrů krásné přírody zachovalo. Vápencová skaliska, rozlehlé louky a teplé podnebí, to vše lákalo lidi do Pavlovských vrchů odnepaměti. O tom, že zdejší „zemi spálenou sluncem“ milovali už pralidi, svědčí pozůstatky ohnišť, skladiště mamutích kostí a především světoznámá Věstonická Venuše. Autora sošky jistě ani ve snu nenapadlo, že se výsledek jeho kratochvilných her stane národní památkou, převáženou pod ochranou ozbrojených policistů. Ani že se ji za pár tisíců let pokusí tolik lidí zfalšovat.

Po pralidech přišli Římané, Slované se svým Sámem, párek věrozvěstů a několik šlechtických rodin, vedoucích pomnožené poddanstvo. Těžilo se tu, chovala zvěř a pěstovalo víno. Můžeme být máti Přírodě vděční za to, že z kopců, obrostlých vinnou révou a posetých gotickými zříceninami, nevyhnala vzácné roháče, tesaříky, otakárky, netopýry a strakapoudy.

Turisti se sem jezdí dívat spíš než na malou havět na pestré květiny. Nejkrásnější kosatce rostou v nejvýše položené a nejnavštěvovanější rezervaci Pálavy – na Děvíně. Vedle nich se skví okvětí písečnic velkokvětých, které u nás jinde než tady nenajdete. Soutěž o nejstarší pálavskou kytku jednoznačně vyhrává ovsíř stepní, který roste nedaleko Mikulova od konce poslední doby ledové. Nejvoňavější je šalvěj etiopská, známá v Česku pouze ze Stolové hory u Klenotnice.

Není-li vaším koníčkem biologie, zavítejte na zříceniny Sirotčí hrádek a Dívčí hrady. Na strmých skalách se tyčí snad odjakživa, tak není divu, že jejich historii opřádá nejedna pověst. Tři balvany před Děvičkami jsou prý zkamenělé mladé dámy. Kdesi v lesích údajně můžete vykopat Pálavský poklad (to radši nezkoušejte, na ochranáře narazíte na každém kroku :)) a po nocích se tu prochází Bílá paní.
Víte že…

Víte, že mezi obdivovatele skalního města Adršpach patřil sám Krakonoš? Jak jinak by se dalo vysvětlit, že tu je jeho zkamenělá Lenoška, Ložnice i Piáno?!
Online Travel Solutions ©
foto: Jan Halady, text: Michaela Košťálová