Doporučujeme ubytování

Hotel My Hotel
Cena od: 975 Kč os./noc
Hotel Garni 1.PLAVEBNÍ
Cena od: 845 Kč os./noc
Penzion Zámeček La Veneria
Cena od: 613 Kč os./noc
Hotel Apollon
Cena od: 700 Kč os./noc
Přidat hotel 

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.


Co vidět


Lednicko Valtický areál > Co vidět…

Co vidět v Lednicko-valtickém areálu?

Většina turistů cestuje do Lednicko-valtického areálu za veřejně přístupnými památkami, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Tyto objekty jsou ale jen zlomek toho, co můžete na ploše téměř 300 km2 vidět. Nádherný rozlehlý park byl po staletí budován ruku v ruce lidmi a přírodou. Tak mezi rozsáhlými loukami, hustými lesy, průzračnými rybníky a květinovými záhony narazíte na mnoho romantických staveb, označovaných jako „salety“. Některé z nich můžeme obdivovat jen zvnějšku.

Kousek od Lednice stojí třiadvacet metrů vysoký Obelisk, připomínající od roku 1798 uzavření míru mezi Francií a Rakouskem. Vydáme-li se z Lednice pěšky na Janův hrad, brzy narazíme na Lovecký zámeček, který dříve sloužil jako myslivna. Když sem mladí páni jezdili na lov, pozorovaly je zvědavé slečny z oken. Při pohledu na zachovalou krajinu není těžké představit si šlechtice v sedlech bujných ořů, jak se prohánějí loukami za ladnými jeleny a rychlými zajíci.

Břehy Lednických rybníků zdobí hned několik panských staveb. Zdi Apollonova chrámu „vyprávějí“ řeckou báji o Apollonovi, Rybniční zámeček zdobí bohaté průčelí, francouzská okna a balkónek a v Hraničním zámečku funguje hotel. Kousek na jih od třpytivé hladiny stoupá zalesněné návrší s hospodářskou budovou na vrcholu. Lichtenštejnští architekti by mohli jít funkcionalistickým umělcům za příklad. Bylo by těžké najít krásnější „palác pro koně“, než je Nový dvůr. Konkurovat by snad mohla barokní Jízdárna v lednickém zámku, to by však nejdřív někdo musel podchytit její chátrání. Co by kamenem dohodil je Chrám Tří Grácií se známou sochou tří „hanbatých“ žen.

Asi na půl cesty mezi Lednicí a Valticemi narazí turista na Svatého Huberta. Nejedná se o žádného pobožného stařečka, posedávajícího pod stromem, ale o kapli, zasvěcenou tomuto patronovi myslivců, optiků a matematiků.

Nedaleko Valtic je několik objektů, do jejichž interiérů vás po zaplacení pustí. Z těch, co nemůžete projít, ale přesto stojí za to vidět, jmenujme Belveder. Drobný zámeček, který dříve obývali bažanti, je v rekonstrukci, tak se snad dočkáme doby, kdy budeme moct z jeho oken pozorovat nedaleký Mikulov, sevřený žloutnoucí Pálavou. Neméně pěkný je zámeček Lány, ležící jihovýchodně od Břeclavi.
Víte že…

Víte, že Pravčická brána v Českém Švýcarsku je největším skalním mostem v Evropě? Krom restaurace ve výletním zámečku Sokolí hnízdo je tu mnoho vyhlídek, z nichž je krásný rozhled do kraje.
Online Travel Solutions ©
foto: Jan Halady, text: Michaela Košťálová