Doporučujeme ubytování

Hotel My Hotel
Cena od: 975 Kč os./noc
Hotel Garni 1.PLAVEBNÍ
Cena od: 845 Kč os./noc
Penzion Zámeček La Veneria
Cena od: 613 Kč os./noc
Hotel Apollon
Cena od: 700 Kč os./noc
Přidat hotel 

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.


Koupání v Mlýnském rybníce


 
Lednicko Valtický areál > Co prožít > Koupání v Mlýnském rybníce

Lednicko-valtický areál navštíví ročně statisíce turistů. Většinou směřují do Lednice, Valtic, případně k Minaretu, Janohradu či muzeu v přírodě v Pohansku. Málokdo se sem vydá za přírodou. Přitom je tu spousta míst, kde šumí zelené listoví, cvrlikají ptáci a kuňká žabí orchestr. Třeba Lednické rybníky jsou snad nejvýznamnější ornitologickou lokalitou u nás.

Rybniční soustavu tvoří největší moravský rybník Nesyt a rybníky Hlohovecký, Prostřední a Mlýnský. Posledně jmenovaný je zcela na východě a turisti si jej zamilují nejvíc. Na jeho břehu je vybudovaný kemp Apollo, pojmenovaný podle nedalekého zámku. Okolí Apollonova chrámu, jehož zdi zdobí plastické výjevy z báje o antickém bohovi, je upraveno jako park. Klikatými cestami, vroubenými exotickými dřevinami se návštěvníci dostanou až k břehům Mlýnského rybníka. Ten je upraven z části v písečnou a ze zbytku travnatou pláž. Nádrž o rozloze 86 ha slouží ke koupání hlavně na jaře a v časném létě, kdy její třpytivou hladinu ještě nekryje koberec sinic. K přírodnímu koupališti se dostanete po asfaltové cestě z Břeclavi – asi 6 km severozápadně z centra města.

Lednické rybníky sloužily k chovu ryb a mnoha z nich jejich původní poslání zůstalo. Však sem studenokrevné pochoutky přilétají ochutnat celá hejna ptáků. Jiní se spokojí se semeny a hmyzem, malebným domovem uprostřed rákosu ale nepohrnou. Je tu nespočet volavek, potápek i kvakošů. Lednické rybníky si oblíbila naše nejvzácnější kachna – zrzohlávka rudozobá. Není divu, že tuto přírodní scenérii využili Lichtenštejni k vytvoření parku. V roce 1953 byla oblast vyhlášena přírodní rezervací a o 46 let později zapsaná na seznam významných mokřadů.

Okolí Lednických rybníků protíná 15 km dlouhá naučná stezka. Kdo chce vidět blyštící se hladinu, schovanou za tmavými rákosovými pruty, na vlastní oči, nechť se sem vydá na procházku. Třeba zahlédne sýkořici vousatou, jak si čechrá své licousy, nebo kvakoše nočního, ladícího hrdlo na večerní koncert. Pro zvídavé biology je na stezce nainstalováno sedmnáct informačních panelů.Víte že…

Víte, že Masarykova zdymadla pod hradem Střekovem připomínají kulisu z hororu? Nicméně toto vodní dílo bylo vyhlášeno za technickou památku a v turistických průvodcích se o něm píše jako o „stavbě krásné a elegantní“.
Online Travel Solutions ©
foto: Jan Halady, text: Michaela Košťálová