Doporučujeme ubytování

Hotel My Hotel
Cena od: 975 Kč os./noc
Hotel Garni 1.PLAVEBNÍ
Cena od: 845 Kč os./noc
Penzion Zámeček La Veneria
Cena od: 613 Kč os./noc
Hotel Apollon
Cena od: 700 Kč os./noc
Přidat hotel 

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.


Mikulov


Mikulov se nachází asi 30 km západně od Břeclavi. Dominantou obce je zpřístupněný barokní zámek, Svatý kopeček a vyhlídka Kozí hrádek. Na jihovýchod odsud vede modrá turistická trasa přes Hraniční zámeček a Belveder do Valtic. Na sever se vine červená turistická trasa do Pavlova.

Městečko Mikulov vypadá jako kulisa k romantickému příběhu o princezně a chudém rolníkovi. Monstrózní barokní zámek v kontrastu s prostými zelenavými lány vinic vytváří „turistický ráj“. Bude se tu líbit celé rodině. Tatínek popije vínko v jednom z příjemných sklípků, mamka se zasní v elegantně upravených prostorách zámku a děti vyběhnou na nedaleký Svatý kopeček. Není to moc vysoko a zdálky připomíná spíš než horu lysého dědka s čepicí. Tou „čepicí“ je kostel sv. Šebestiána.

Mikulovské náměstí se svažuje k Dietrichštejnské hrobce z poloviny 19. století. Je obklopeno několika restauracemi a v sezóně se na něm krčí spousta dřevěných stánků se suvenýry. Z nich na vás koukají lidé různého věku a vzhledu – všichni do jednoho by dali ruku do ohně za to, že právě jejich burčák/mošt/svařák je z celého města nejlepší.

Pár kroků do kopce a ocitneme se v zámeckém parku. Mezi hradbami procházíme „alej“ soch moderního umění a romantickou růžovou zahrádku. Nedlouhé schodiště vede k Synagoze, nevýrazné budově, kterou zde zanechala nejvýznamnější židovská komuna na Moravě. Modlitebna tu stojí od počátku 14. století. Dnes je zachovalý interiér přístupný veřejnosti a kromě mnoha židovských předmětů v skleněných vitrínách ho zdobí současné fotografie. Obrázky nás zavedou do smutného Izraele a Palestiny, budeme svědky teroristických útoků a utrpení na obou stranách. Vycházka Mikulovem pak chtě nechtě pokračuje v melancholickém duchu.

Většina měst a vesnic je nejhezčí svrchu. I Mikulov můžete mít jako na dlani, stačí se vydat na Kozí hrádek. Odnepaměti tu stávala dělostřelecká věž, z níž odvážní občané kontrolovali dlouhý úsek obchodní cesty z Vídně na Brno. Dnes Kozí hrádek slouží jako rozhledna.
Víte že…

Víte, že Hluboká nad Vltavou má ve své historii krvavý flek? Před honosným zámkem byl kdysi na králův příkaz popraven Záviš z Falkenštejna, nevlastní otec panovníka Václava. Mladičkého krále patrně rozčílilo, že si Záviš po smrti jeho matky okamžitě našel novou ženu.
Online Travel Solutions ©
foto: Jan Halady, text: Michaela Košťálová