Doporučujeme ubytování

Hotel My Hotel
Cena od: 975 Kč os./noc
Hotel Garni 1.PLAVEBNÍ
Cena od: 845 Kč os./noc
Penzion Zámeček La Veneria
Cena od: 613 Kč os./noc
Hotel Apollon
Cena od: 700 Kč os./noc
Přidat hotel 

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.


Minaret


Rozhledna Minaret se nachází v lednickém parku asi 2 km severně od zámku. Kolem Zámeckého rybníka k ní vedou dvě cesty, na jedné z nich jsou pozůstatky Akvaduktu. Po Dyji sem jezdí turistické loďky, po prašných cestách koňská spřežení.

Minaret v zemi křesťanů! Není divu, že vzbudil zvědavost a podnítil lidskou fantazii. Mezi místními se povídá pověst, dle níž tu chtěl velký mecenáš umění Alois Josef I. původně postavil kostel. Ale nějak se s poddanými neshodl na místě stavby, pohádali se – a výsledkem je škodolibá knížecí pomsta: islámský symbol. Někdo tvrdí, že tu měla stát celá mešita, čehož jsme se prý nedočkali jenom díky pohyblivým pískům.

Pravděpodobně na legendě není mnoho pravdy; však byly v okolí i turecké lázně, švýcarský most a čínské paláce. S nápadem udělat rozhlednu „po islámsku“ snad přišel samotný architekt Josef Hardmuth, autor moderní tužky, kterému minaret tvarem připomínal životní vynález.

Náklady na stavbu se vyhouply k milionu zlatých. Velkou sumu si jistě odnesl Hardmuth, ke zpevnění podloží bylo třeba mnoho dřevěných pilot a trámů, na díle pracovalo mnoho lidí (prý i arabští umělci) a vzhledem k tvaru minaretu bylo třeba vybudovat speciální spirálovité lešení. Dělníci se této nezvyklé konstrukce báli a odmítali na ni vstupovat. Jejich obavy rozprášil prý jakýsi císařský kaprál jízdního pluku, který vyjel na koni až k vrcholu, aniž by se jediná část lešení pohnula.

Minaret měří skoro 60 m a na jeho horní ochoz vede 302 schodů. Svrchu je vidět park, Pálava, Bílé Karpaty a dokonce vrcholek věže svatoštěpánského dómu ve Vídni. Osm veřejnosti nepřístupných sálů v prvním patře bylo kdysi „skladištěm“ orientálních předmětů, které ze svých dalekých cest dovezli Lichtenštejni. Podlahy i zdi prostor zdobí maurské kresby a nápisy.


Otevírací doba:

Duben,říjen
(denně mimo PO)
9:00 – 16:00
Květen - září
(denně mimo PO)
9:00 – 17:00
  • Polední přestávka je od 12 do 13 hodin.

Vstupné:

Dospělí 40,- Kč
Děti, studenti, důchodci, invalidé 20,- Kč



Víte že…

Víte, že zámek Nelahozeves nedaleko Prahy má otevřeno po celý rok? Na atraktivitě mu neubírá ani fakt, že má dodnes namísto jednoho plánovaného křídla obyčejnou zeď. I šlechtici mívali finanční problémy!




Online Travel Solutions ©
foto: Jan Halady, text: Michaela Košťálová