Doporučujeme ubytování

Hotel My Hotel
Cena od: 975 Kč os./noc
Hotel Garni 1.PLAVEBNÍ
Cena od: 845 Kč os./noc
Penzion Zámeček La Veneria
Cena od: 613 Kč os./noc
Hotel Apollon
Cena od: 700 Kč os./noc
Přidat hotel 

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.


Minaret


Rozhledna Minaret se nachází v lednickém parku asi 2 km severně od zámku. Kolem Zámeckého rybníka k ní vedou dvě cesty, na jedné z nich jsou pozůstatky Akvaduktu. Po Dyji sem jezdí turistické loďky, po prašných cestách koňská spřežení.

Minaret v zemi křesťanů! Není divu, že vzbudil zvědavost a podnítil lidskou fantazii. Mezi místními se povídá pověst, dle níž tu chtěl velký mecenáš umění Alois Josef I. původně postavil kostel. Ale nějak se s poddanými neshodl na místě stavby, pohádali se – a výsledkem je škodolibá knížecí pomsta: islámský symbol. Někdo tvrdí, že tu měla stát celá mešita, čehož jsme se prý nedočkali jenom díky pohyblivým pískům.

Pravděpodobně na legendě není mnoho pravdy; však byly v okolí i turecké lázně, švýcarský most a čínské paláce. S nápadem udělat rozhlednu „po islámsku“ snad přišel samotný architekt Josef Hardmuth, autor moderní tužky, kterému minaret tvarem připomínal životní vynález.

Náklady na stavbu se vyhouply k milionu zlatých. Velkou sumu si jistě odnesl Hardmuth, ke zpevnění podloží bylo třeba mnoho dřevěných pilot a trámů, na díle pracovalo mnoho lidí (prý i arabští umělci) a vzhledem k tvaru minaretu bylo třeba vybudovat speciální spirálovité lešení. Dělníci se této nezvyklé konstrukce báli a odmítali na ni vstupovat. Jejich obavy rozprášil prý jakýsi císařský kaprál jízdního pluku, který vyjel na koni až k vrcholu, aniž by se jediná část lešení pohnula.

Minaret měří skoro 60 m a na jeho horní ochoz vede 302 schodů. Svrchu je vidět park, Pálava, Bílé Karpaty a dokonce vrcholek věže svatoštěpánského dómu ve Vídni. Osm veřejnosti nepřístupných sálů v prvním patře bylo kdysi „skladištěm“ orientálních předmětů, které ze svých dalekých cest dovezli Lichtenštejni. Podlahy i zdi prostor zdobí maurské kresby a nápisy.


Otevírací doba:

Duben,říjen
(denně mimo PO)
9:00 – 16:00
Květen - září
(denně mimo PO)
9:00 – 17:00
  • Polední přestávka je od 12 do 13 hodin.

Vstupné:

Dospělí 40,- Kč
Děti, studenti, důchodci, invalidé 20,- KčVíte že…

Víte, že pevnost Josefov přišla císaře Josefa II. na celé jmění? Panovník, který dal za její vystavění přes deset milionů zlatých, se prý po jejím dokončení divil, že za tolik peněz není celá ze zlata.
Online Travel Solutions ©
foto: Jan Halady, text: Michaela Košťálová