Doporučujeme ubytování

Hotel My Hotel
Cena od: 975 Kč os./noc
Hotel Garni 1.PLAVEBNÍ
Cena od: 845 Kč os./noc
Penzion Zámeček La Veneria
Cena od: 613 Kč os./noc
Hotel Apollon
Cena od: 700 Kč os./noc
Přidat hotel 

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.


Pohansko


 

Areál Pohansko se nachází asi 3 km jižně od Břeclavi.Prochází jím nauční stezka a zelená turistická trasa.

Když na počátku 19. století nechali Lichtenštejnové postavit empírový lovecký zámeček Pohansko, netušili, že k jeho stavbě vybrali místo, které kdysi obývali staří Slované. Salet s mohutnými postranními arkádami zdobí plastické reliéfy s loveckými scénami a výjevy z antické mytologie. Architektonický návrh pochází z dílny samotného vynálezce tužky Josefa Hardmutha. Ne že by se mu dílo nepovedlo, ale dnešní návštěvníci sem přicházejí spíš kvůli archeologickému muzeu v přírodě.

Na území Pohanska se v 9. století rozkládalo nejrozsáhlejší raně středověké opevnění v Česku. Uvnitř velkomožského dvorce byl kostel a pohřebiště, stávaly tam domky, chlévy, stodoly i sýpky. Archeologický výzkum se zde provádí od roku 1958 a dodnes se tu a tam objeví nějaká prastará cennost. Ve výzkumné sezóně může sledovat nové objevy přímo v terénu i laik.

To nejzajímavější, co se našlo, bylo podle velikosti buď vystaveno na zámečku nebo zrekonstruováno na původním místě. Keramické výrobky, dřevěná vědra, zemědělské a řemeslnické náčiní, jezdecká výstroj, zbraně, zlaté a stříbrné šperky – to vše teď odpočívá místo v hlíně na sametových polštářcích ve skleněných vitrínách expozice Slovanský památník. Staroslověnská svatyně a velkomoravská polozemnice stojí v areálu muzea v přírodě stejně jako před tisíci lety.

Při procházce areálem má návštěvník pocit, že neputuje prostorem, ale časem. Na naučné stezce je zachycen vývoj nevelkého místa uprostřed lužních lesů od 6. století donedávna. Třeba zrekonstruovaný řopík, jedna z pevnůstek, které za Hitlera chránily Československo, připomíná historii stále živou. Mimochodem, oficiální jméno řopíku je „lehký objekt vz. 37“. „Přezdívka“ vznikla podle Ředitelství opevňovacích prací.


Otevírací doba:

Pohansko
duben - říjen
ÚT - NE
10:00 – 17:00

Vstupné:

Pohansko
Plné
50,- Kč
Poloviční
(děti od 6 do 15 let, studenti středních a vysokých škol po předložení průkazu – ISIC, OP, senioři nad 65 let)
25,- Kč
Fotografování
20,- Kč

Kontakt:

Pavel Gajda
Tel: 519 374 248
E-mail: pavel.gajda@muzeumbv.czVíte že…

Víte, že zámek Doudleby nad Orlicí ukrývá první soukromé vojensko-historické muzeum v České republice? Je zde vystavena řada zbraní a loveckých předmětů, avšak největší zážitek si odnesete, pokud se sem vydáte v době konání šermířského vystoupení.
Online Travel Solutions ©
foto: Jan Halady, text: Michaela Košťálová