Doporučujeme ubytování

Hotel My Hotel
Cena od: 975 Kč os./noc
Hotel Garni 1.PLAVEBNÍ
Cena od: 845 Kč os./noc
Penzion Zámeček La Veneria
Cena od: 613 Kč os./noc
Hotel Apollon
Cena od: 700 Kč os./noc
Přidat hotel 

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.


Tři Grácie


Chrám tří Grácií se nachází asi 5 km severovýchodně od Valtic. Leží na červené turistické trase, která spojuje Valtice s Lednicí a dále pokračuje k Novomlýnským nádržím. Interiér je veřejnosti nepřístupný.

Socha trojice nahatých krasavic, která dala stavbě jméno, zaujme na první pohled. Ztepilé ženy se vypínají na podstavci, umístěném vprostřed parkově upravené paseky. Dokola je obtáčí půlkruhová klasicistní stavba z dílny Jana Karla Engela.

Na Třech Gráciích je zajímavé především to, že ve skutečnosti žádné grácie nejsou. Sousoší zobrazuje trio antických bohyní: Athénu, Afroditu a Artemis. Kromě počátečního písmene jména mají společný lehký úsměv a baculaté postavičky. Na dnešním přehlídkovém molu by neobstály, ale proti svým „konkurentkám“ ze štětce Patra Pavla Rubense jsou přímo vyhublé. Sousoší vytesal z jediného balvanu Leopold Fischer a původně zdobilo zámecký park v Lednici.

Vnady bohyň nedaly panovníkům spát, tak se rozhodli vystavět jim samostatné reprezentativní sídlo. Od roku 1825 „bydlí“ řecké krasavice necelý kilometr od Hlohovického rybníka. Otáčí se směrem k třpytivé hladině, majíc za zády velkolepý klasicistní salet. Poutníci (s dalekohledem) je mohou spatřit z Rybničního zámečku na protějším břehu.

Kolonáda ukrývá ve svých útrobách salon s mozaikovou podlahou. Má tvar půlkruhovitého ochozu, jejž podpírá dvanáct jónských sloupů. Ve stěně je rovněž tucet výklenků. Z nich na krásné panny na „nádvoří“ koukají alegorické sochy klasického umění a věd. Zezadu je k chrámu přistavěn sál s toskánskou lodžií. Obyčejný turista se dovnitř nedostane, ale to mu vzhledem k faktu, že Tři Grácie mrznou i za sněhu venku – na očích, vadit nemusí.
Víte že…

Víte, že Železná Ruda spolu se sousedním německým Bayerisch Eisensteinem vytváří jedno z největších mimoalpských center rekreace a turistiky ve střední Evropě? V létě se můžete vydat k šumavským jezerům a v zimě lyžovat.
Online Travel Solutions ©
foto: Jan Halady, text: Michaela Košťálová